چشمه علی

چشمه علی

امتیاز: 5.0 از 5 | با 2 رای

چشمه علی از اولین چشمه های دایمی فلات ایران است که مردم در کنار آن، یکجانشین شده اند.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


چشمه علی:

در جنوب تهران و شمال شهرری و در زیر باروی ری، چشمه ای از وسط صخرهای بزرگ بیرون می آید و به سمت جنوب و پس از آن جنوب شرق روان می شود اسم کهن این چشمه "سورینی" بوده که برخی احتمال می دهند مربوط به خاندان بزرگی در دوره اشکانی یا ساسانی باشد بعدها در دوره صفویه این چشمه به نام "چشمه علی" نامگذاری شد و امروزه از جاهای دیدنی استان تهران بشمار می آید.

چشمه علی از اولین چشمه های دایمی فلات ایران است که مردم در کنار آن، یکجانشین شده اند. تاریخ اصلی این چشمه به طور دقیق واضح نیست ، ولی یافته ها نشان می دهد حدود ۸۰۰۰ سال پیش ایرانیان باستان در کنار این چشمه می زیسته اند.

دیدنی های اطراف چشمه علی:

این چشمه از چندین لحاظ اهمیت دارد. هم به دلیل تبدیل شدن آن به منطقه ای تفریحی و ایجاد پارک و فضای سبز در کنار آن و هم به دلیل وجود چند اثر باستانی در نزدیکی آن که عبارتند از :

_ دیوار قدیمی شهر ری با نام "باروی ری" دقیقا در بالای چشمه قرار داشته و حصار دفاعی ری قدیم بوده که قسمتی از آن بر جای مانده و در دوره قاجار هم بازسازی شده است.

_کتیبه فتحعلی شاه یا نقش برجسته چشمه علی: این کتیبه بر روی دیواره چشمه علی قرار دارد. می گویند فتحعلی شاه قاجار که زمانی را در شیراز گذرانده بود، با دیدن نقش برجسته های سرزمین فارس، سه نفر به نامهای حجارباشی، نقاش باشی و معمارباشی را مسیول نقش کردن این کتیبه به همراه کتیبه ای مشابه، در تنگه واشی فیروزکوه کرد.

_ ارگ : در سمت دیگری از محوطه چشمه علی، ارگ قدیمی به چشم می خورد که از آثار دوره سلجوقی است. در این مجموعه امام زاده عبدالله را می توان زیارت کرد.

_ در جنوب چشمه علی، قبرستانی است که برخی از هنرمندان نامی در آن دفن هستند. از جمله قبر عبدالغفار نجم الملک جغرافیدان و ریاضی دان بنام که یکی از کارهای او ترسیم نقشه تهران و تقویم است. بیش از ۱۰۰ سال از عمر تقویم نجم الملک می گذرد ولی هنوز کارهای او منتشر می شود. مدفن جبار باغچه بان هم در چشمه علی است. کسی که برای اولین بار مدارس استثنایی را در ایران تشکیل داد.

_ قبرستان بسیار مهم و بزرگ ابن بابویه

_ برج طغرل

تپه چشمه علی همواره مورد توجه باستان شناسان و محققان بوده است. از اطلاعات قابل استفاده از این تپه می توان به گزارش کوتاهی از حفریات دمرگان، دایت و اشمیت اشاره کرد که در بولتن موزه دانشکده فیلادلفیا چاپ شده است، هزاران قطعه از اشیایی که اشمیت در چشمهعلی یافته بود، امروزه در موزهها و دانشگاههای آمریکا و بخش کوچکی از آنها نیز در موزه ایرانباستان نگهداری میشود.

همچنین هیات ری نیز در حفریات باستان شناختی روی تپه چشمه علی به آثاری از دوره های اسلامی، ساسانی و اشکانی و آثاری متعلق به عصر آهن رسیده است.

در گذشته فرش فروشها و مردم تهران، قالیها و قالیچه های خود را با این عقیده که در آب این چشمه خاصیتی است که فرش را خوب تمیز و رنگ روشنتر و پر جلاتر می سازد، در آب چشمه علی می شستند. اما حالا از این کار ممانعت می شود.

این منطقه از گذشته به عنوان محل تفرجگاهی برای اهالی ری و تهران به شمار می رفته در ایام نوروز هم می تواند محلی باشد که شما را در کنار یک آب و هوای مطبوع به دل تاریخ بکشاند یک جای باحال و دیدنی.

آدرس :

شهرری، جاده سوم، خیابان چشمه علی، خیابان تقوی نیا، تپه سمت راست کوه.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر چشمه علی

نظرات بازدیدکنندگاه درباره چشمه علی

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.چشمه علی روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک