قلعه گبری در جنوب شرقی شهر ری واقع شده است و از جمله بناهای قدیمی است که قدمت آن به بیش از ۲۰۰۰ سال پیش می رسد.


صفحه ی به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی در ، ، ، ثبت شده است.


قلعه گبری

یکی از قلعه های محافظ ری قدیم، قلعه گبری است که در دوره اشکانیان ساخته شده است و در حد جنوب شرقی ری قدیم و امروزه در مشرق بقعه حضرت عبدالعظیم (ع) واقع است.

این دژ ۲۰۰۰ ساله با مساحتی در حدود ۳۰۰۰ متر مربع دارای چهار برج دیده بانی در چهارگوشه شهر به منظور تشخیص حملات و مکان تدافعی اصلی و اولیه

بوده است که امروزه آثار دو قلعه همچنان باقی مانده یکی به نام دژ رشکان و دیگری هم به نام قلعه گبری.

برج و باروهای قلعه گبری در طی قرنها به دلیل فرسایش تخریب شده و امروز تنها دیوارهای طولانی و مرتفع از خشت و گل بر جا مانده است و از مکانهای دیدنی شهر ری بشمار می آید.

ارتفاع این برج ها به 17 متر می رسید و در مسیر عبور کاروان ها به سمت قم، اصفهان و شیراز قرار داشت. اگرچه اکنون با گذشت سالیان بسیار و فرسایش خاک بعضی از قسمت های آن تخریب شده اما همچنان در دل شهر خود نمایی می کند.

پیش از انقلاب این قلعه به عنوان کارخانه باروت سازی مورد استفاده قرار می گرفت که پس از مرگ صاحب آن در اختیار آستان عبدالعظیم حسنی (ع) قرار گرفت تا به عنوان انبار مرکزی از آن استفاده شود.
اگرچه ورود به این قلعه برای مردم عادی امکان پذیر نیست اما عبور ازکنار آن و تماشای ابهت و بزرگی این بنا نشان از هنر بزرگانی دارد که این قلعه را بنا کردند.

به گفته مورخان، مردآویج زیاری بنیانگذار سلسله آل زیار (مرگ ۳۱۳ خورشیدی)، در این مکان دفن شده است.

آدرس :

تهران، شهر ری، خیابان 24 متری، میدان معلم، کمربندی شهرری.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه قلعه گبری ری


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر قلعه گبری ری

نظرات بازدیدکنندگاه درباره قلعه گبری ری

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.قلعه گبری ری روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک