دژ رشکان

دژ رشکان

امتیاز: 5.0 از 5 | با 2 رای

دژ رشکان از جمله دژهای محافظ شهر تاریخی ری، مربوط به دوران اشکانیان می باشد.


صفحه ی به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی در ، ، ، ثبت شده است.


دژ رشکان

یکی از دژهای موجود در شهر باستانی ری می باشد که به منظور حفاظت از شهر ساخته شده بود. این دژ با ساختاری متشکل از لاشه سنگ و ساروج، متعلق به دوره اشکانیان است.

دژ رشکان در گذشته فخرآباد نامیده می شد زیرا فخرالدوله این بنا را که در جریان فتح ری به دست مسلمان ها ویران شده بود ، مرمت کرد. در این قلعه ، اموال گرانبها و اسلحه خانه هایی وجود داشت. بخش های اصلی قلعه رشکان تا زمان قاجار نیز برجای بود ، اما امروزه قسمت اعظم آن تخریب شده است. دیوارهای غربی این دژ دارای سوراخ هایی برای تیر و کمان است. از این محل وسایل جنگی کهنه زیادی بدست آمده که در موزه ایران باستان موجود می باشد.

محوطه باستانی دژ رشکان از 1313 تا 1315 از سوی هیات باستانشناسی آمریکایی به سرپرستی «اریک اشمیت» مورد کاوش قرار گرفت که نمایان شدن بقایای مسجد جامع ری ماحصل این فعالیت به شمار می رود. کاوش های باستانشناسی صورت گرفته در این منطقه از سال 1384 تا 1386 منجر به شناسایی آثار معماری ارزشمندی از دوران اشکانی، ساسانی و اسلامی شده که بیانگر وجود ارگی حکومتی است.

به دنبال عملیات کاوش و حفاری دژ رشکان، باستان شناسان آخرین سازه های معماری "کاخ سیاوش" متعلق به دوره ساسانی را یافتند. این سازه تاریخی که دژی است با ساختاری از سنگ و ساروج، پس از سال ها از میان خاک های انباشته و زباله های شهری بیرون آمد. بنا به گفته کارشناسان و متخصصان میراث فرهنگی این کاخ متعلق به سیاوش بن مهران آخرین حاکم ساسانی ری بوده و با توجه به ساختار معماری مصالح سنگ و ساروج و در مواردی آجر های مربعی عصر ساسانی، متعلق به اواخر دوران ساسانی است که در طول قرون اولیه اسلامی نیز مورد استفاده قرار می گرفته است . کشف سازه های ساسانی در این دژ گمانه های باستان شناسان را مبنی بر این که دژ رشکان به دوران اسلامی تعلق داشته بر هم زد. پیش از این دژ رشکان به عنوان مرکز آل بویه ( دیالمه ) در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده بود. به گفته متخصصان اگرچه این محوطه وسیع در دوره های مختلف تاریخی کاربری های متعددی داشته اما در حال حاضر شواهد گویای کارکرد استحفاظی از این سازه های عظیم است.

ری پایتخت بهاره پادشاهان اشکانی و مکانی مهم برای پادشاهان ساسانی بوده است. براساس کتاب ایران باستان در باب ری ، آتنه گوید:«ری اقامتگاه شاهان اشکانی در بهار بود و این خبر باید صحیح باشد، زیرا ری را ارشکیه می نامیدند و به قول ایزیدور خاراکسی (پارت بند7)ری از تمامی شهر های ماد بزرگتر بود.»

کهن دژ 2300 ساله رشکان در نزدیکی صفاییه شهر ری و تپه چشمه علی قرار دارد و یکی از جاهای دیدنی و باستانی شهر ری به حساب می آید.

آدرس :

شهرری، چهارراه خط آهن، روبروی کارخانه گلیسیرین سازی، بالای کوه باروت کوبی.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر دژ رشکان

نظرات بازدیدکنندگاه درباره دژ رشکان

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.دژ رشکان روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک