امامزاده ابراهیم (ع) یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) و برادر امام هشتم (ع) است که در 11 کیلومتری جنوب شرقی نهاوند و در روستایی به همین نام واقع شده است.


صفحه ی به عنوان یک مکان مقدس و عبادتگاه در ، ، ، ثبت شده است.


بقعه باشکوه امامزاده ابراهیم(ع) در 11 کیلومتری شهر نهاوند، در روستای باطراوت و زیبای دره ابراهیم واقع است و به جهت شهرتی که این امامزاده و بقعه متبرکه آن به این روستا داده، نام روستا به خاطر واقع شده در میان کوه ها و محصور ماندن آن، به دره ابراهیم موسوم شده است.

بنای قبلی امامزاده که از سنگ، گل و متعلق به دوره قاجاریه بود، تخریب گردید و به جای آن بنای باشکوه فعلی ساخته شد، بقعه کنونی امامزاده به شکل مستطیل و به مساحت 600 متر مربع است.

مدخل اصلی حرم، شامل ایوان بلندی به ارتفاع تقریبی 12 متر می باشد که در اطراف آن دو در ورودی قرار دارد و پس از عبور از این درها به ضریح نقره ای و آب طای مرقد می رسیم که کتیبه ای بر در ورودی آن نصب شده است و از قرار ذیل می باشد: «ضریح مطهر امامزاده ابراهیم (ع) اولاد امام موسی کاظم (ع) که به همت هیات امنا و کمک های مردمی و با نظارت اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان نهاوند به سال 1378 شمسی ساخته و نصب گردید. طراحی و ساخت صنایع فلزی قبادی – فارس ، فسا» این ضریح میان هشت ستون قطور قرار دارد که جهت نگهداری گنبد بزرگ بقعه ساخته شده است.

گنبد بقعه به شکل کلاه خودی بلند می باشد که بر ساقه ای حدود 2 متری نشسته و قطر آن حدودا 6 متر و ارتفاع 14 متر است، مناره بلند بقعه که از سطح زمین 36 متر به آسمان بلند شده، شکوه و عظمت خاصی به بنا داده است و از کیلومترها می توان ماذنه بلند آن را مشاهده کرد.


تمام دیوارهای حرم مطهر کاشی کاری شده و بسیار زیبا و دیدنی است. در یکی از این کاشی ها زیارت نامه امامزاده ابراهیم بن موسی (ع) به فارسی در دیوار چپ حرم و به قرینه مقابل آن در انتهای راست حرم به چشم می خورد.

تصویر خیالی زهر خوراندن پیرزنی به امامزاده ابراهیم در تابلویی بالای ضریح مطهر نصب شده که گویای به شهادت رسیدن امامزاده به دست آن پیرزن است.

گنبدحرم امامزاده ابراهیم نهاوند به صورت طرح خشتی گنبد امام رضا(ع) است .


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر امامزاده ابراهیم نهاوند

نظرات بازدیدکنندگاه درباره امامزاده ابراهیم نهاوند

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.امامزاده ابراهیم نهاوند روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک