مشتا در اصطلاح محاوره ای به محدوده ای محصور شده با الیاف درخت خرما ویا شاخه های درخت کنار (سدر) ویا توری بسته باشد و راه ورودش نیز دربی از همان جنس// چهاردیواری به همان مدل اطلاق شود با این تفاوت که از مصالح ساخته میشود..اگر مفهوم نشد بفرمایید مهمان من


صفحه ی به عنوان یک دریا در ، ، ، ثبت شده است.


مــــشتا یک روش صید ماهیگیری سنتی در استان هرمزگان میباشد . این نوع صید از جز و مد آب دریا کمک میگیرد . در این روش با استفاده از چوب هایی به نام " شاک " و تور صیادی حصاری به شکل تی لاتین در ماسه های دریا ایجاد میکنند ، با بالا آمدن آب دریا تعدادی از آبزیان گرفتار این حصار میشوند و در پایین رفتن آب دریا توسط صیادان شکار میشوند .

تاریخچه این نوع صید به هزاران سال پیش میرسد . ایجاد تله هایی توسط چوب و یا سنگ و بعدها به همراه تور به مردمانی که در جنوب بریتانیای امروزی زندگی میکردند ، آنگلو ساکسون ها وسیله شکار آبزیانی داشتند به نام Weir که میتوان گفت نوعی مـــشتاهای امروزی است .

طرح اولیه این نوع صید و تله گزاری بر روی رودخانه ها برای صید ماهی هایی که بر خلاف جریان رودخانه شنا میکردند به 8000 سال پیش بر میگردد .

بعدها در اروپای مرکزی مشتاها به شکل 7 در ابعادی به بزرگی 60 متر با چوب و تور درست میکردند .

گرگور ( کـــلگــر) که یک سبد بزرگ به طول تقریبا 2 متر بود نیز در همین زمان بوجود آمد ، ساختار این نوع سبد طوری است که ماهی ها وارد آن شده ولی نمیتوانند خود را از آن بیرون آورده و تا زمان شکار در آن محصور میشوند .

صید ماهی به سبک مشتا تا سال 1700 تقریبا در تمام دنیا رواج یافت ، در سال 1707 در شهری به نام " شیمابارا پنینسولا " ژاپن ، مشتایی به اندازه 360 متر پهن کردند .

دیدنی ها و جاذبه های مشابه مشتا.... سنتی ترین روش صیادی در هرمزگان.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر مشتا.... سنتی ترین روش صیادی در هرمزگان.

نظرات بازدیدکنندگاه درباره مشتا.... سنتی ترین روش صیادی در هرمزگان.

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.مشتا.... سنتی ترین روش صیادی در هرمزگان. روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک