قدیمترین مسجد روستای میرآباد مربوط به دوره قاجاریه هم است که با دستور کدخدای وقت مرحوم باشی امیریان وباهمت اهالی کشاورز روستا بنا شده است.این بنا درنزدیکی منزل کدخدا و در انتهای باغ بنا شده وگویا سقف آن به سبک منازل ارگ بمپور و بم به شکل گنبدی بوده است.


صفحه ی به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی در ، ، ، ثبت شده است.


معرفی قدیمی ترین مسجد روستای میرآباد بمپور

پورتال روستای میرآبادبمپور : روستای میرآباد درحوزه بمپور باستانی از معدود روستاهایی است که دارای قدمت وپیشینه ای طولانی است و در زمره ی روستاهایی است که همزمان با پیدایش زندگی روستا نشینی دراطراف واکناف قلعه باستانی بمپور ، بوجود آمده است.باظهور اسلام حیات بخش وگسترش آن به ایران و حوزه بلوچستان وسازگاری آن با خلق وخوی و غیرت وحمیت مردم بلوچ ،آنها این دین آسمانی را پذیرفتند.عکسی راکه مشاهده می کنید قدیمترین مسجد روستای میرآباد است که هنوز آثاری از آن برجاست و دربحث اینکه آیابعداز اسلام این اولین مسجد روستاست اختلاف نظر وجود دارد و از طرفی تاکنون هیچ سند مکتوبی دال بر وجود مسجدی دیگر در میرآباد قبل از دوره قاجاریه هم در دست نیست اما قطعا وجود داشته است.

بنای این مسجد که حال بعلت بی توجهی به شکل کنونی درآمده است،با دستور کدخدای وقت و همت اهالی کشاورز روستا بنا شده است. این بنا در نزدیکی منزل کدخدا و در انتهای باغ بنا شده وگویا سقف آن به سبک منازل ارگ بمپور و بم به شکل گنبدی بوده است ، کوتاهی ارتفاع دیوارها و عرض بیش ازیک متر دیوارهای آن گواه بر گنبدی بودن سقف این بنای قدیمی است. در گذشته برای ثبت آن در زمره آثار تاریخی ومیراث فرهنگی اقدامی صورت نگرفته است .اخیرابرای ثبت این بنای کهن شورای اسلامی روستا با همکاری اداره میراث فرهنگی ایرانشهر اقدام نموده است.

پورتال روستای میرآباد : www.mirabad.blogfa.com

دیدنی ها و جاذبه های مشابه مسجد قاجاری مرحوم باشی امیریان


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر مسجد قاجاری مرحوم باشی امیریان

نظرات بازدیدکنندگاه درباره مسجد قاجاری مرحوم باشی امیریان

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.مسجد قاجاری مرحوم باشی امیریان روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک