بادرود شهری تاریخی با پیشینه 7000ساله از توابع کاشان ودر مرکز جغرافیایی کشور عزیزمان ایران و در شمالی رشته کوه کرکس قرار دارد.بادرود با پیشینه تاریخی هفت هزار ساله دارای محوطه های باستانی از هزاره پنج پیش از میلاد است که همگان روزگاری مرکز مدنیت بوده اند


صفحه ی به عنوان یک مکان مقدس و عبادتگاه در ، ، ، ثبت شده است.


  و اما بادرود .....

  این شهر در ۱۳۵ کیلومتری شمال اصفهان ، ۲۵ کیلومتری شمال نطنز ، ۶۰ کیلومتری جنوب شرق کاشان و ۵۵ کیلومتری غرب اردستان و شاهراه ترانزیت تهران - بندرعبارس و همچنین آزادراه قم - اصفهان قرار دارد. باستان شناسان آثار تمدن ۶۰۰۰ ساله را در اطراف روستای اریسمان یافتهاند دیاکونوف در کتاب تاریخ ماد از حمله آشور ناسیراپال(پادشاه آشور) به بادرود نوشتهاست.

  مساحت منطقه بادرود در سال ۱۳۶۷ طبق نقشههای هادی ۳۶۰۰ کیلومتر مربع بوده است که طی سالهای اخیر به آن افزوده شده است. این منطقه از نظر نوع خاک به قسمت تقسیم میشود:ش

 • قسمت جنوبی: که از آبرفتهای کوه کرکس تشکیل شده، دشت حاصلخیزی است و دارای خاک رس و ماسه نرم و مستعد برای کشاورزی و دارای منابع اب زیرزمینی نسبتا خوب است. این منطقه در طول ۳۰ کیلومتر و عرض ۱۵ کیلومتر (به مساحت ۴۵۰ کیلومتر مربع) است .
 • قسمت مرکزی: به طول ۳۰ کیلومتر و عرض ۱۰ کیلومتر (به مساحت ۳۰۰ کیلومتر مربع) از تپههای شنهای روان پوشیده شده و منطقه کویری است که از سال ۱۳۵۴ با ایجاد ایستگاه تثبیت شن و نهال کاری و بذر پاشی منطقه نسبتا حالت آرام به خود گرفته است .
 • قسمت شمالی و شمال شرقی: به طول ۹۰ تا ۹۵ کیلومتر و عرض ۳۰ کیلومتر که ابتدای محدوده و حد و مرز شهر ورامین است و دارای یک رشته کوه (به نام سیاه کوه) بوده که نسبتا نمکزار است
 • گویش
 • گویش محلی مردم بادرود «گویش بادی» است که ریشه در پارسی پهلوی اشکانی دارد و جزیی از زبان هایایران باستان میباشد. گویش محلی یا گویش بادرودی بهترین سند گویایی است که ریشه در قدیمیترین نوشتههای پهلوی ساسانی دارد و در بسیاری از واژهها که بعدها آورده میشود با واژههای اوستایی و زبانهای هندی و اروپایی برابر میکند. مثلا «زج: کشک سیاه» که در آثار اولین شاعران زبان فارسی بکار رفته، هنوز در محل کاربرد دارد.
 • مکان های دیدنی

     زیارتگاه مقدس حضرت «آقا علی عباس» و «شاهزاده محمد» (از فرزندان موسی کاظم )در این شهر قرار دار د که سالانه پذیرای بیش از سه میلیون زایر و مسافر می باشد.

     منزل محقق الدوله مربوط به عهد قاجار، پرستشگاه آدینه، سرا موزه رهگشای، گرمابه نوغه و موزه مردم شناسی، سایت اریسمان، قلعه مدبرالملک و منطقه باستانی تخت پادشاه، خانههای قدیمی و بادگیرهای این شهر و... از اماکن دیدنی بادرود میباشد. برگزاری جشنواره ملی اناردر اواخر مهر و اوایل آبان هرسال و جشنواره دوقلوها در این شهر از دیگر جاذبههای گردشگری میباشد.

بادرود به نام های اقاعلی عباس، نیز شناخته می شود.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر بادرود

نظرات بازدیدکنندگاه درباره بادرود

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.بادرود روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک