خانه بنی طبا مربوط به دوره قاجار - دوره پهلوی است و در آران و بیدگل، محله مختص آباد، اول خیابان ۲۲ بهمن واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۹۶۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


صفحه ی به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی در ، ، ، ثبت شده است.


خانه بنی طبا مربوط به دوره قاجار - دوره پهلوی است و در آران و بیدگل، محله مختص آباد، اول خیابان ۲۲ بهمن واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۹۶۵ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا طی دوره های صفوی تا اواخرقاجاریه به شیوه معماری درون گرا وبه سبک گودال باغچه ساخته شده است.این بنا در سال ۱۳۸۴ هجری شمسی با هزینه شهرداری آران و بیدگل و با همراهی خاندان بنی طبا تملک شدو کار مرمت و احیای آن با مساعدت مدیریت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری منطقه کاشان و آران و بیدگل انجام شد. قدمت قسمت شمالی این خانه به دوران قاجار و زند میرسد. باغچه های چهارگانه ای که در طرفین حیاط وجود داشت ، مملو از درختان انار و انجیر و عناب و گل سرخ بود. حوضی لبریز از آب زلال که در کنار آن سماور زغالی خودنمایی میکرد. مطبخ و تنوری که هر از چندی بانوان خانه جمع میشدند و در آن نان میپختند. پاییز ، انارها چیده و میان اهل خانه تقسیم می شد. نظمی در این خانه حکمفرما بود که بچه ها با احترام از بزرگترها فرمان می بردند و حتی حاضر نمی شدند که به درخت ها و میوه هایش دست بزنند.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر خانه تاریخی بنی طبا

نظرات بازدیدکنندگاه درباره خانه تاریخی بنی طبا

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.خانه تاریخی بنی طبا روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک