میدان پیرنجم الدین سمنان در حد فاصل میدان پیروزی و خیابان هفتم تیر جنوبی، یکی از میدان های قدیمی شهر سمنان است که یک مقبره خشتی بسیار قدیمی در وسط این میدان توجه هر رهگذری را به خود جلب می کند.


صفحه ی به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی در ، ، ، ثبت شده است.


مقبره پیر نجم الدین:

آرامگاه پیر نجم الدین از بناهای مربوط به دوره سلجوقیان _ دوره ایلخانی در سمنان است که منسوب به پیر نجم الدین دادبخش یا تاج بخش می باشد. از شجره نامه مدفون این آرامگاه اطلاع صحیحی در دست نیست ولی عده ای وی را یکی از سرداران ملی سمنان در حمله مغول ها می دانند.

طبق گفته حاضران در این محل، این مکان در قدیم به عنوان یکی از قبرستان های بزرگ سمنان شناخته می شده است به طوری که در حال حاضر تمامی این قبرستان به جز، همین مقبره بسیار قدیمی و چند قبر کوچک در کنار آن، به فضای ورزشی، ورزشگاه، محل مسکونی، مغازه و خیابان تبدیل شده است.تنها قسمت کوچکی از این قبرستان در گوشه ای از میدان پیرنجم الدین (ضلع غربی میدان) باقی مانده است که در کنار آن یکی از مساجد درویش خانه سمنان واقع شده است که به درویش خانه هاشمی ها معروف است. این قبرستان کوچک هیچ درب ورودی ندارد و تنها با یک پنجره کوچک آجری مشخص است. و دیوار آن به صورت سیمانی و به شکل گنبدی است.

مقبره پیرنجم الدین دادبخش سمنانی در قرن هفتم هجری قمری ساخته شده است و در سال1372هجری شمسی به ثبت ملی رسیده است. احتمالا می توان شیخ نجم الدین دادبخش را یکی از شاگردان شیخ نجم الدین خوارزمی به حساب آورد که به دستور وی برای مقابله با سپاه جرار مغول به وطن و زادگاه خود سمنان آمده است.

در حمله مغول ها پیرنجم الدین دادبخش، پیرحسین علمدار را به مبارزه و دفاع از سمنان تهییج و تشجیع کردند و خود پیشاپیش مردم به حرکت درآمده و به محافظت از برج و باروی شهر پرداختند ولی مقاومت دلاورانه مردم این شهر نیز مانند دیگر شهرهای ایران پس از مقاومت شدید و پس از شهادت پیر نجم الدین ( مقتول619-617ق) سرانجام به شکست مبدل شد.
بعد از رفتن سپاه مغول به سوی خوار و ری، افرادی که از قتل عام سمنان، جان به در برده بودند جنازه پیر حسین علمدار را جلوی دروازه عراق(ری) و جنازه پیر نجم الدین دادبخش را جلوی دروازه خراسان دفن کردند و برای یادبود این واقعه تاریخی ملی و جاوید نگه داشتن خاطره جانبازان میهن پرست شهر خود و تجلیل از روح پرفتوح سرداران با شهامت و افتخارآفرین، آرامگاه های آبرومندی برای هر یک بنا کردند که تاکنون باقی و پا برجاست.

معماری:

مقبره پیرنجم الدین که یکی از آثار دوره مغول است شامل ایوان حرم و گنبد می باشد و به علت این که قبلا در وسط گورستان قرار داشته و اکنون در خیابان است فاقد صحن می باشد، ایوان رو به جنوب و متصل به بقعه ساخته شده و7متر ارتفاع و3/5متر دهنه دارد.
در سمت غرب حرم و رو به قبله محراب بلند و ساده ای به چشم می خورد که چیزی جز فرورفتگی نیست. در سه طرف دیگر اطاق، سه طاقچه توگرد با طاق های جناغی ساخته شده که به غیر از طاقچه جنوبی که از آن به عنوان نورگیر استفاده می شود بقیه محل دفن اموات بوده است.
در سه گوشه بقعه پنج طاقچه کوچک به نیت5تن جهت روشن کردن شمع ساخته اند، در گوشه شمال غربی حرم بر بالای قبری که تقریبا نیم متر از کف اتاق بلند تر است، سه ردیف کاشیکاری دیده می شود که اشعاری به خط سفید بر متن لاجوردی آن نوشته شده است. همچنین در داخل حرم و زیر گنبد،8ایوان به نیت امام هشتم ساخته شده است که بعضی از آنها به عنوان نورگیر استفاده می شود.

از پیرنجم الدین نوشته ها و کتاب هایی به جا مانده است که می توان از جمله به25 رباعی معروف وی اشاره کرد.
چون نیست ز هرچه نیست جز باد به دست
چون هست به هرچه هست نقصان و شکست

آدرس آرامگاه پیر نجم الدین:

سمنان ،حد فاصل میدان پیروزی و خیابان هفتم تیر جنوبی.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر مقبره پیر نجم الدین

نظرات بازدیدکنندگاه درباره مقبره پیر نجم الدین

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.مقبره پیر نجم الدین روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک