آذربایجان شرقی

آذربایجان شرقی

امتیاز: 4.4 از 5 | با 5 رای

آذربایجان شرقی


آذربایجان شرقی

مرکز استان: تبریز

تاریخ تاسیس: 1316

مساحت: ۴۵٬۴۹۱ کیلومتر مربع

استان آذربایجان شرقی بزرگترین و پرجمعیت ترین استان ناحیه شمال غربی ایران محسوب می شود. آذربایجان شرقی دارای آب و هوای سرد کوهستانی بوده و کل محدوده استان را کوهها و ارتفاعات تشکیل داده اند. مساحت استان آذربایجان شرقی ۴۵٬۴۹۱ کیلومتر مربع است که از این جهت، یازدهمین استان بزرگ ایران محسوب می شود. این استان محل اتصال دو رشته کوه مهم و اصلی کوههای ایران، یعنی البرز و زاگرس است و بلندترین نقطه آن، قله کوه سهند است. مرکز استان آذربایجان شرقی، کلانشهر تبریز است. از شهرهای مهم و اقماری این استان میتوان به مراغه، مرند، میانه اشاره کرد. آذربایجان شرقی رتبه اول صادرات غیرنفتی در کشور را داراست. همچنین این استان امن ترین و کم جرمترین استان ایران به شمار میرود.

استان آذربایجان شرقی ۲۰۰ کیلومتر با جمهوری آذربایجان و ۳۵ کیلومتر با ارمنستان از سمت شمال مرز مشترک دارد. این استان همچنین ۴۲۰ کیلومتر با استان آذربایجان غربی از سمت غرب و جنوب غرب، ۴۰۰ کیلومتر با استان اردبیل از سمت شرق و ۱۴۵ کیلومتر با استان زنجان از سمت جنوب هم مرز است.

زبان امروزی ساکنان استان آذربایجان شرقی، ترکی آذربایجانی میباشد. زبان ترکی آذربایجانی از شاخه اغوز زبانهای ترکتبار از گروه زبانهای آلتایی است. خاستگاه زبانهای ترکی، استپهای جنوب سیبری بوده است و گویندگان اصلی آن را ترک تباران تشکیل میدهند. تاتی نیز در برخی از روستاهای این استان سخن گفته میشود.

استان آذربایجان شرقی دارای 12 شهرستان، 31 شهر و 30 بخش، 133 دهستان و 3149 آبادی است.

شهرستانهای استان آذربایجان شرقی:

آذرشهر، اهر، اسکو، بستان آباد، بناب، تبریز، جلفا، چاراویماق، خداآفرین، سراب، شبستر، عجب شیر، کلیبر، مراغه، مرند، ملکان، میانه، ورزقان، هریس، هشترود، هوراند.


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان آذربایجان شرقی به شرح زیر در آریا زمین در دسترس می باشد:

شهر آذرشهر، شهر اسکو، شهر اهر، شهر بستان آباد، شهر بناب، شهر تبریز، شهر جلفا، شهر چاراویماق، شهر خدا آفرین، شهر خمارلو، شهر سراب، شهر شبستر، شهر عجب شیر، شهر قره آغاج، شهر کلیبر، شهر مراغه، شهر مرند، شهر ملکان، شهر میانه، شهر هریس، شهر هشترود، و شهر ورزقان

اگر یک جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... در آذربایجان شرقی می شناسید که فکر می کنید خوب است سایر هم میهنانمان با آن آشنا شوند، همین حالا برای معرفی آن یک صفحه در آریا زمین بسازید و دانسته ها، تجربه ها، خاطرات و تصاویر خود از آن جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... را با دیگران به اشتراک بگذارید!


صفحه ی معرفی استان آذربایجان شرقی، با کلید واژه های استان آذربایجان شرقی، آذربایجان شرقی، دیدنی های شمال غرب ایران، جاذبه های استان آذربایجان شرقی، جاهای دیدنی آذربایجان شرقی، سرد کوهستانی، ترکی آذربایجانی برچسب خورده است.


پشتیبانی و تبلیغ

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک