ایلام

ایلام

0 از 5 (بدون امتیاز)

ایلام


ایلام

مرکز استان: ایلام

تاریخ تاسیس: 1353

استان ایلام یکی از استانهای غربی ایران است که در ناحیه ی کوهستانی و نیمه گرم قرار گرفته است. مرکز این استان شهر ایلام است. استان ایلام از غرب با کشور عراق، از جنوب با استان خوزستان، از شرق با استان لرستان و از شمال با استان کرمانشاه همسایه است.

استان ایلام از استانهای کمابیش جنگلی ایران است. پیش از دوره رضاشاه به این ناحیه لرستان پشتکوه میگفتند اما در شهریور ۱۳۱۴ ه. ش. در زمان پادشاهی رضاشاه به موجب تصویبنامه هیات وزیران و به منظور یادآوری عظمت و شکوه تمدن عیلام باستان، نام روستای حسین آباد، به ایلام تغییر یافت و این روستا به عنوان شهر و مرکز استانی به نام ایلام انتخاب شد. منطقه تمدن باستانی عیلام در استانهای فارس و خوزستان امروزی تمرکز داشت اما ظاهرا تصمیم دوران رضاشاه برای نامگذاری استان ایلام به این موضوع برمیگردد که منطقه پشتکوه نیز در دوره هایی بخشی از ناحیه عیلام باستان بوده است. ایلام شکلی نادرست از واژه سامی عیلام به معنای جای بلند و منطقه کوهستانی است. که پرهیز از حرف «ع» عربی در این تغییر املا تاثیر داشته است.

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت استان ایلام در سال ۱۳۸۵ برابر با ۵۴۵۷۸۷ نفر بوده است که از این میان ۲۷۸۵۶۶ نفر مرد و بقیه زن بوده اند. این استان ۱۱۱۵۵۹ خانوار دارد. جمعیت شهرنشین این استان ۳۳۱۲۳۱ نفر است.

زبان رایج ساکنین استان ایلام کردی است که طوایف و ایلات مختلف در تمامی شهرستانهای استان با اندک تفاوتی در ادای الفاظ و کلمات بدان تکلم میکنند. لهجه کردی رایج در استان ایلام کردی ایلامی می باشد و دومین لهجه رایج استان را لری و لکی تشکیل میدهند و در حوزه جنوبی و شرقی ساکنند. عربها نیز در شهرستانهای جنوبی ساکنند.


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان ایلام به شرح زیر در آریا زمین در دسترس می باشد:

شهر آبدانان، شهر ارکواز، شهر ایلام، شهر ایوان، شهر دره شهر، شهر دهلران، شهر سرابله، شهر شیروان و چرداول، شهر ملکشاهی، و شهر مهران

اگر یک جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... در ایلام می شناسید که فکر می کنید خوب است سایر هم میهنانمان با آن آشنا شوند، همین حالا برای معرفی آن یک صفحه در آریا زمین بسازید و دانسته ها، تجربه ها، خاطرات و تصاویر خود از آن جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... را با دیگران به اشتراک بگذارید!


صفحه ی معرفی استان ایلام، با کلید واژه های استان ایلام، عروس زاگرس، گردش در ایلام، سفر به استان ایلام، صنعت گردشگری در استان ایلام، دیدنی های استان ایلام برچسب خورده است.


پشتیبانی و تبلیغ

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری ایلام

متاسفانه هنوز هیچ صفحه ای برای معرفی جاهای دیدنی، آثار باستانی و تاریخی، تفریحگاه ها و تفرجگاه ها، اماکن مقدس و زیارتگاه ها، جاذبه های گردشگری، امکانات توریستی و تفریحی، آژانس های مسافرتی و خدمات دهنده های گردشگری، و... در ایلام در آریا زمین ثبت نشده است.

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک