کرمانشاه

امتیاز بازدیدکنندگان: 5.0 با 4 رای
برای امتیاز دادن به مکان ها و صفحات، باید به حساب کاربری خود وارد شوید.

استان کرمانشاه با مساحت ۲۴۶۴۰ کیلومتر مربع، هفدهمین استان جمهوری اسلامی ایران از نظر وسعت به شمار می­رود. موقعیت جغرافیایی آن بر روی کره زمین بین عرض جغرافیایی ۳۳ تا ۳۵ درجه شمالی و طول جعرافیایی ۴۵ تا ۴۷ درجه شرقی است.


کرمانشاه

مرکز استان: کرمانشاه

تاریخ تاسیس: 1316

مساحت: ۲۴٬۹۹۸ کیلومتر مربع

استان کرمانشاهاز استان­های غربی ایران به شمار می­ آید که هفدهمین استان کشور از نظر وسعت است. مرکز استان کرمانشاه، شهر کرمانشاه می باشد. این استان از شمال به استان کردستان، از جنوب به استان لرستان و ایلام، از شرق به استان همدان و از غرب به کشور عراق محدود می­ شود و بیش از ۳۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد. بر اساس آخرین تغییرات در ۱۳۹۰ استان کرمانشاه از ۱۴ شهرستان، ۳۱ شهر، ۳۱ بخش و ۸۶ دهستان تشکیل شده است.

استان کرمانشاه یکی از استانهای کردنشین کشوراست. برخی از بزرگترین ایلهای کرد ایران نظیر ایل کلهر، ایل زنگنه وایل گوران و ایل سنجابی و ایل قلخانی در استان کرمانشاه زندگی میکنند.

استان کرمانشاه از دیدگاه مذهبی نیز دارای گونه گونی بسیار زیادی است به طور مثال پیروان کیشهای شیعه، سنی، اهل حق (یارساننعمت اللهی، یهودی، مسیحی (ارمنی و آشوری) و بهایی در این استان در کنار هم زندگی میکنند.

در استان کرمانشاه ۳۰۰۰ اثر تاریخی برآورد شده است که ۷۱۶ اثر آن به ثبت آثار ملی و بیستون به ثبت اثر جهانی رسیده است.