خوزستان

خوزستان

امتیاز: 4.7 از 5 | با 6 رای

خوزستان


خوزستان

مرکز استان: اهواز

تاریخ تاسیس: 1316

مساحت: ۶۴٬۰۵۵ کیلومتر مربع

استان خوزستان با مساحت ۶۴٬۰۵۷ کیلومتر مربع در جنوب غربی ایران در کرانه خلیج فارس و اروندرود قرار دارد و مرکز استخراج نفت ایران به شمار می آید. شهر اهواز مرکز استان خوزستان است. این استان پنجمین استان پرجمعیت ایران است.

استان خوزستان از شمال به استان لرستان، از شمال شرقی و شرق به استان چهارمحال و بختیاری، از شمال غربی به استان ایلام، از شرق و جنوب شرقی به استان کهگیلویه و بویراحمد، از جنوب به استان بوشهر وخلیج فارس، و از غرب به کشور عراق محدود می شود. استان خوزستان با جمعیت ۴٬۵۳۱٬۷۲۰ نفر (سرشماری ۱۳۹۰) دارای ۱،۰۸۳،۳۴۱ خانوار است که این تعداد شامل ۷۹۳ هزار و ۲۸۹ خانوار شهری و ۲۹۰ هزار و ۵۲ خانوار روستایی است.

استان خوزستان دارای ۲۴ شهرستان و ۵۴ شهر و ۵۲ بخش و ۱۱۲ دهستان و ۳۸۸۰ آبادی مسکونی و ۲٬۵۱۴ آبادی غیر مسکونی می باشد.

در سال ۱۲۸۷ خورشیدی نخستین چاه نفت ایران و خاورمیانه، توسط گروهی بریتانیایی در شهر مسجد سلیمان در خوزستان حفر و نفت از آن استخراج شد. این چاه که به «چاه شماره یک» مشهور است، نخستین چاه نفت در جهان است که از آن در مقیاس صنعتی، نفت استخراج شده، و اولین گام در تاسیس صنعت نفت ایران بوده است. چاه شماره یک هم اکنون بصورت موزه تحت مدیریت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب ایران (NISOC) اداره می شود.استان خوزستان غنی ترین استان ایران در زمینه منابع نفت و گاز است که در حال حاضر عمده درآمد کشور از راه صدور این دو محصول حاصل میشود.


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان خوزستان به شرح زیر در آریا زمین در دسترس می باشد:

شهر آبادان، شهر آغاجاری، شهر امیدیه، شهر اندیکا، شهر اندیمشک، شهر اهواز، شهر ایذه، شهر باغ ملک، شهر باوی، شهر بندر ماهشهر، شهر بهبهان، شهر خرمشهر، شهر دزفول، شهر دشت آزادگان، شهر رامشیر، شهر رامهرمز، شهر سوسنگرد، شهر شادگان، شهر شوش، شهر شوشتر، شهر قلعه خواجه، شهر گتوند، شهر لالی، شهر مسجد سلیمان، شهر ملاثانی، شهر هفتکل، شهر هندیجان، و شهر هویزه

اگر یک جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... در خوزستان می شناسید که فکر می کنید خوب است سایر هم میهنانمان با آن آشنا شوند، همین حالا برای معرفی آن یک صفحه در آریا زمین بسازید و دانسته ها، تجربه ها، خاطرات و تصاویر خود از آن جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... را با دیگران به اشتراک بگذارید!


پشتیبانی و تبلیغ

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری خوزستان

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک