مرکزی

مرکزی

0 از 5 (بدون امتیاز)

مرکزی


مرکزی

مرکز استان: اراک

تاریخ تاسیس: 1326

استان مرکزی به مرکزیت کلانشهر اراک به عنوان پایتخت صنعتی ایران تقریبا در مرکز ایران قرار دارد.

استان مرکزی از شمال به استانهای تهران، البرز و قزوین، از غرب به استان همدان، از جنوب به استانهای لرستان و اصفهان و از شرق به استانهای تهران، قم و اصفهان محدود است. این استان با مساحتی معادل ۲۹٬۵۳۰ کیلومتر مربع حدود ۱،۸۲ درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، استان مرکزی دارای ۱۲ شهرستان، ۲۳ بخش، ۳۲ شهر، ۶۶ دهستان و ۱٬۳۹۴ آبادی دارای سکنه و ۴۶ آبادی خالی از سکنه است.

استان مرکزی به دلیل قرارگیری در مرکز کشور و مجاورت با حکومتهای بزرگ قبل از اسلام از اهمیت خاصی برخودار بود و به همین دلیل شهرهایی که در منطقه وجود دارند از لحاظ تاریخی اهمیت پیدا کرده اند. از جمله این شهرها میتوان به نراق،آوه،آستانه، نیمور و ساروقو کرهرود اشاره کرد.

زبان رایج مردم استان مرکزی فارسی استو در برخی مناطق به زبانهای ترکی محلی، راجی، تاتی نیز سخن میگویند. در پاره ای از روستاهای شازند، خرقان و ساوه که ارمنی نشین اند و نیز در بخشی از شهر اراک که تا چند دهه قبل ارمنی نشین بود، زبان ارمنی نیز صحبت میشود.


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان مرکزی به شرح زیر در آریا زمین در دسترس می باشد:

شهر اراک، شهر آشتیان، شهر تفرش، شهر خمین، شهر خنداب، شهر دلیجان، شهر زرندیه، شهر ساوه، شهر شازند، شهر فراهان، شهر فرمهین، شهر کمیجان، شهر مامونیه، و شهر محلات

اگر یک جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... در مرکزی می شناسید که فکر می کنید خوب است سایر هم میهنانمان با آن آشنا شوند، همین حالا برای معرفی آن یک صفحه در آریا زمین بسازید و دانسته ها، تجربه ها، خاطرات و تصاویر خود از آن جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... را با دیگران به اشتراک بگذارید!


پشتیبانی و تبلیغ

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری مرکزی

متاسفانه هنوز هیچ صفحه ای برای معرفی جاهای دیدنی، آثار باستانی و تاریخی، تفریحگاه ها و تفرجگاه ها، اماکن مقدس و زیارتگاه ها، جاذبه های گردشگری، امکانات توریستی و تفریحی، آژانس های مسافرتی و خدمات دهنده های گردشگری، و... در مرکزی در آریا زمین ثبت نشده است.

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک