قم

قم

0 از 5 (بدون امتیاز)

قم


قم

مرکز استان: قم

تاریخ تاسیس: 1375

مساحت: ۱۱٬۵۲۶ کیلومتر مربع

استان قم در مرکز ایران و در جنوب استان تهران، شمال استان اصفهان، شرق استان مرکزی و غرب استان سمنان واقع شده است. مرکز استان کلانشهر قم است. استان قم از نظر وسعت پس از استان البرز کوچکترین استان ایران است. استان قم تنها یک شهرستان دارد. شهرهای قم، دستجرد، پردیسان و سلفچگان مهمترین شهرهای استان به شمار میروند.

جمعیت استان قم در سال ۱۳۹۰ برابر با ۱.۱۵۱.۶۷۲ نفر بودهاست که ۱.۰۹۵.۸۷۵ نفر آن در نقاط شهری و بقیه در روستاها زندگی میکنند.

این استان در یک منطقه ی خشک و نیمه خشک واقع شده است و آب و هوای گرم و خشک دارد. جنوب و غرب استان قم پوشیده از کوههای مرتفع است و آب و هوای معتدل دارد. مناطق شرقی، مرکزی و شمالی استان نیز پوشیده از بیابانهای وسیع است که بزرگترین آنها دشت مسیله است.

مهمترین عامل موثر بر وضع اقتصادی استان قم، صنعت گردشگری و به ویژه توریسم مذهبی است و دلیل آن وجود حرم حضرت فاطمه معصومه(س) و مسجد جمکران و تعداد زیادی از مزارهای امامزاده ها و علویان در استان است که در تمام فصول سال، پذیرای زایران بسیاری از نقاط مختلف ایران و سایر کشورها است که این امر موجب رونق بازار کار و خدمات در این شهر شده است.

زبان مردم قم از دیرباز فارسی با لهجه ی قمی بوده است که امروزه به لهجه ی فارسی تهران نزدیک شده است. همچنین بسیاری از مردم با زبان ترکی آذربایجانی، عربی و کردی سخن میگویند.


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان قم به شرح زیر در آریا زمین در دسترس می باشد:

و شهر قم

اگر یک جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... در قم می شناسید که فکر می کنید خوب است سایر هم میهنانمان با آن آشنا شوند، همین حالا برای معرفی آن یک صفحه در آریا زمین بسازید و دانسته ها، تجربه ها، خاطرات و تصاویر خود از آن جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... را با دیگران به اشتراک بگذارید!


پشتیبانی و تبلیغ

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری قم

متاسفانه هنوز هیچ صفحه ای برای معرفی جاهای دیدنی، آثار باستانی و تاریخی، تفریحگاه ها و تفرجگاه ها، اماکن مقدس و زیارتگاه ها، جاذبه های گردشگری، امکانات توریستی و تفریحی، آژانس های مسافرتی و خدمات دهنده های گردشگری، و... در قم در آریا زمین ثبت نشده است.

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک