خانه تاریخی استادیان محله ی فخارخانه، یکی از آثار ارزشمند تاریخی و معماری ایرانی دوره قاجار است که در میان خانه ها و آپارتمان های مدرن شهرستان آران و بیدگل، جلوه گر ذوق هنری غنی و دیرینه ی معماران خطه ی کویر است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


خانه تاریخی استادیان، واقع در محلهی فخارخانه، یکی از آثار ارزشمند تاریخی و معماری ایرانی است که در میان خانهها و آپارتمانهای مدرن شهرستان آران و بیدگل، جلوهگر ذوق هنری غنی و دیرینهی معماران خطهی کویر است.

قدمت این بنا که در تاریخ 16 دی 1387 با شمارهی ثبت 24444 بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، به دوره قاجاریه یا به عبارت دیگر به بیش از صد و هفتاد سال پیش باز میگردد و محل اسکان یکی از اساتید معروف شعر بافی آران و بیدگل به نام آقای محمد استادیان بوده است.

این خانه دارای رونی راسته، یک اتاق شاه نشین و پنج دری با صفهای آجرکاری زیبا در جبهه شمالی و نیم طقههایی در طرفین آن، سه سرداب قدیمی، دو راهرو به همراه هشتیهای مربوطه و تزیینات متنوع گچبری است که در تمامی فضای اتاق شاه نشین به کار رفته و زیبایی آن را صد چندان کرده است.

گفتنی است این بنا دارای مالکیت شخصی بوده و فرآیند مرمت و بازسازی آن توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از 2سال پیش آغاز شده است.

خانه تاریخی استادیان در آران و بیدگل - خیابان نواب صفوی - کوچه فخارخانه - انتهای کوچه مسجد کریم، واقع شده است.

شهرستان آران و بیدگل با دارا بودن بیش از 150 اثر تاریخی دارای ثبت ملی، پس از شهرستان کاشان رتبه دوم استان اصفهان را از نظر ثبت آثار تاریخی دارد.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر خانه تاریخی استادیان

نظرات بازدیدکنندگاه درباره خانه تاریخی استادیان

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت

چقدر با صفا. ممنون میشم اگه دیدنی های دیگه ای از شهر آران رو بهمون معرفی کنید دوست عزیز. پاینده باشید.


خانه تاریخی استادیان روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک