این حمام در ماه شوال سال ۸۵۶ هجری قمری در عهد سلطنت میرزا ابوالقاسم بابر خان، پادشاه دوره تیموریان و به دستور وزیرش خواجه غیاث الدین محمد بن خواجه تاج الدین بهرام سمنانی ساخته شده است.


صفحه ی به عنوان یک موزه در ، ، ، ثبت شده است.


گرمابه پهنه:

یکی از بناهای تاریخی سمنان است که حدود ۶۰۰ سال پیش به مساحت تقریبی ۱۰۰۰ متر مربع در شمال غربی تکیه پهنه و مجاور مسجد جامع سمنان ساخته شده است.

حمام پهنه در تاریخ ۱۳۷۳ بعد از یک سری مرمت و بازسازی تبدیل به موزه باستان شناسی و مردم شناسی شد. این اثر در تاریخ ۳۰ دی ۱۳۵۳ با شماره ثبت ۱۰۲۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در زمان ساخت این گرمابه، دو در ورودی برای ورود آقایان و خانم ها پیش بینی شده است. در مردانه که دارای دو صفه می باشد از سه طرف دارای کاشیکاری است در بالای در کتیبه ای از کاشی به رنگ سفید بر زمینه لاجوردی وجود دارد و در بالای آن علامت شیر و خورشید با کاشی های زرد رنگ در دو لچک و به صورت یک نیم دایره قرار دارد. در دو طرف در تصویر دو سرباز قاجار کاشی کاری شده است که در آن جمله «عمل زین العابدین سمنان ۱۳۳۰» به چشم می خورد.

در ابتدای ورودی موزه سمنان به یک هشتی می رسیم که در آن علاوه بر فروش بلیط، عرضه بروشور و نیز دیگر تولیدات فرهنگی و انتشارات صورت می پذیرد، در ادامه مسیر فضای مربع شکلی با ابعاد تقریبی ۸ متر در ۸ متر قرار دارد که به وسیله طاق های ضربی موزون و عریضی مسقف شده است و در میان آن یک آبنمای زیبا به همراه کاشی کاری های متنوع است. از این قسمت در مواقعی که نمایشگاهی موقت در محل موزه دایر می باشد به عنوان فضای نمایشگاهی استفاده می شود.

در ادامه بعد از گذشتن از یک راهروی باریک و یک هشتی به صحن بزرگ گرمابه که سالن اصلی موزه است می رسیم. این قسمت خود دارای چند قسمت جدا است و اشیایی از دوره های مختلف تاریخی ایران در ویترین های مجزا قرار گرفته اند.

بخش باستان شناسی :

در این بخش اشیایی از جنس سفال خاکستری مربوط به هزاره دوم پیش از میلاد متعلق به تپه حصار، آثار سفالین به دست آمده از منطقه خطیر کوه سمنان مربوط به هزاره اول پیش از میلاد و اشیا دوران اسلامی شامل ظروف لعابدار و دیگر ظروف مربوط به تپه های تاریخی استان سمنان وجود دارد.

بخش مردم شناسی :

در این بخش موزه گرمابه پهنه که در انتهای موزه و در یک هشتی واقع شده است، اشیا مختلف مردم شناسی از جمله زینت آلات سنتی زنان عشایر استان سمنان قرار دارد. پس از آن وسایل و آلات روشنایی وجود دارد. در ویترین دیگر ابزار و وسایل اعتقادی و پیشگویی مثل رمل مهره های شانس و … دیده می شود. در ویترین انتهایی ابزار و آلات استعمال دخانیات مثل چپق، دسته چپق، سرچپق کیسه توتون و … دیده می شود.

منحصر بفرد ترین اسکلت جهان :

شاخص ترین عنصر موزه ی سمنان که اسکلت ۴۰۰۰ ساله به دست آمده از تپه حصار دامغان می باشد قرار دارد. این اسکلت که مربوط به یک زن باردار است و در هنگام زایمان به دلیل کوچک لگن از دنیا رفته است به شکل کاملا دست نخورده از محل حفاری در تپه حصار به این مکان منتقل یافته است. در ناحیه شکم اسکلت مادر، جمجمه و اسکلت نوزاد هم به چشم می خورد. طبق آیین باستان اشیا و لوازمی در هنگام مرگ کنار متوفی قرار داده اند که شیوه تدفین در هزاره دوم پیش از میلاد در بخش فلات مرکزی ایران را نشان می دهد. این اسکلت با ضمایم آن در یک محفظه مکعبی شیشه ای قرار گرفته است.

آدرس موزه گرمابه پهنه:

سمنان، خیابان امام خمینی، روبروی بازار سمنان

ساعت کار موزه گرمابه پهنه :

در فصل های بهار و تابستان از 9 صبح الی 13 و 16 بعد ازظهر الی 19 باز می باشد.

در فصل های پاییز و زمستان از 8 صبح الی 12 و 15:30 الی 18:30 باز می باشد.

موزه گرمابه پهنه سمنان به نام های گرمابه حضرت، نیز شناخته می شود.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر موزه گرمابه پهنه سمنان

نظرات بازدیدکنندگاه درباره موزه گرمابه پهنه سمنان

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.



موزه گرمابه پهنه سمنان روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک