تپه حصار شهرستان دامغان منحصر به فرد ترین و با قدمت ترین تپه تاریخی در استان سمنان است و قدمت تمدن پیش از تاریخ این تپه از هزاره چهارم تا هزاره اول پیش از میلاد می رسد.


صفحه ی به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی در ، ، ، ثبت شده است.


تپه حصار:

در حوالی دامغان و در روستای حیدر آباد قرار دارد و یکی از تپه های مهم باستانی فلات ایران است. زندگی در این منطقه از هفت هزار سال پیش از میلاد شروع شده است ( از هزاره چهارم تا هزاره اول پیش از میلاد ).

در دوره پارتی مدتی دامغان یکی از شهرهای مهم ایران بوده است و آثار متعدد پارتی در تپه حصار مشهود است. همچنین از دوره های ماد ،هخامنشی ،سلوکی و ساسانی نیز آثار متعددی پیدا شده است ولی اهمیت تاریخی این تپه مربوط به پیش از تاریخ آن است.

تپه حصار دامغان با قرار گرفتن در فلات مرکزی و با وسعت 160 هکتار یکی از با ارزش ترین محوطه های باستانی کشور است که همواره مورد توجه باستانشناسان و تاریخدانان بوده است. اولین بار در دهه 1930 توسط دکتر «اشمیت»، باستان شناس آلمانی مورد کاوش قرار گرفت و پس از آن در سال 1355 هیاتی از باستانشناسان دانشگاه پنسیلوانیا، تورین ایتالیا و مرکز باستانشناسی ایران به سرپرستی رابرت دایسون و موریتزیو توزی کاوشهایی در تپه حصار انجام دادند. در سال 1373 تپه حصار برای سومین بار مورد کاوش قرار گرفت. در آن سال قرار بود خط دوم راه آهن تهران- مشهد که در زمان پهلوی اول در دل تپه حصار ایجادشده بود ساخته شود. این کاوشها به سرپرستی احسان یغمایی، نتایجی قابل توجهی در برداشت ازجمله اسکلت کامل زنی را در زمان وضع حمل و جنین آن را به طور سالم کشف نمودند و کشف شماری گل نبشته به خط میخی بابلی که در حدود 2000 سال قدمت دارند که در آنها چگونگی داد و ستد و همچنین صادرات کالا به کشورهای منطقه بین النهرین شرح داده شده است. در طی دوره های مختلفی که این کاوشها صورت گرفته، آثار و اشیا بسیاری به دست آمده که در موزه باستان شناسی سمنان نگهداری می شوند.

در نتیجه اولین کاوشها توسط دکتر اشمیت مشخص شد که این تپه باستانی دارای سه دوره اصلی فرهنگی از اواخر نوسنگی تا پایان عصر مفرغ است. این محوطه پس از این کاوش به عنوان یکی از محوطه های کلیدی برای شناسایی فرهنگهای همزمان در فلات مرکزی ایران مورد استناد باستانشناسان قرار گرفته است.

بررسی های صورت گرفته در مرحله دوم باستانشناسی در سال 1355 نشان داد که تپه حصار در هزاره های چهارم و سوم پیش از میلاد یکی از مراکز مهم تولیدی برای ساخت انواع اقلام صادراتی نظیر اشیای سنگی و فلزی در فلات ایران بوده است. مرحله سوم کاوشها در سال 1373 با کشف شماری گلنبشته به خط میخی بابلی قدیم همراه بود که شاهد بسیار خوبی بر وجود مبادلات فرهنگی بین تمدن های بین النهرین و فلات ایران است.

بر پایه آزمایشهای کربن 14 ، دیرین ترین لایه تمدنی تپه حصار از 6 هزار و 600 سال پیش است و جدیدترین دوره فرهنگی در همین تپه، در حدود 3 هزار و 900 سال پیش است. از این رو در بین دیرین ترین لایه های فرهنگی تا جدیدترین لایه های حصار، 2 هزار و 700 سال معماری، فرهنگ، تاریخ و زندگی انسان نهفته است.

با به دست آمدن استخوان چهارپایانی چون گاو، گوسفند، بز، غزال، و شتر می توان اهمیت دام و دامپروری را در میان این مردمان دریافت.همچنین با بدست آمدن دانه های نباتی مانند کنجد، پنبه دانه، گندم، جو و حتی انگور، می توان پذیرفت که کشاورزی، کشت دانه های نباتی، کشت گندم و جو به همان اندازه ی دامپروری، شکوفا بوده است.

آدرس تپه حصار:

برای دیدن تپه حصار هر موقع از سال و هر ساعتی از شبانه روز که بخواهید می توانید اقدام کنید هیچ محدودیتی برای گشت و گذار در این منطقه ی باستانی وجود ندارد.

سمنان، دامغان، 3 کیلومتری جنوب دامغان.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر تپه حصار دامغان

نظرات بازدیدکنندگاه درباره تپه حصار دامغان

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.تپه حصار دامغان روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک