چهار محال و بختیاری


چهار محال و بختیاری

مرکز استان: شهر کرد

تاریخ تاسیس: 1352

مساحت: ۱۶٬۳۳۲ کیلومتر مربع

استان چهار محال و بختیاری یکی از استانهای کشور ایران است که از شمال و مشرق به استان اصفهان، از مغرب به استان خوزستان، از جنوب به استان کهگیلویه و بویراحمد و از سمت شمال غربی به استان لرستان محدود می شود. مرکز این استان شهرکرد است با ۲۰۷۰ متر ارتفاع از سطح دریا، مرتفع ترین مرکز استان کشور ایران است.

استان چهار محال و بختیاری با ۱۶٬۳۳۲ کیلومتر مربع وسعت معادل یک درصد از کل وسعت ایران، بیست و دومین استان کشور از نظر مساحت میباشد.
زبان مردم این استان عموما لری است، ولی به مقتضای مهاجرتها زبان ترکی و ارمنی در بعضی از روستاها رایج است همچنین در مرکز استان و بروجن و شهرهای کوچک استان لری جای خود را با فارسی بی لهجه عوض کرده است. استان چهارمحال و بختیاری از جمله مناطق کوهستانی فلات مرکزی ایران محسوب می شود .

بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی کشور، استان چهار محال و بختیاری دارای دارای نه شهرستان، ۳۱ شهر، ۲۲ بخش و ۴۵ دهستان است.


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان چهار محال و بختیاری به شرح زیر در آریا زمین در دسترس می باشد:

شهر اردل، شهر بروجن، شهر چلگرد، شهر شلمزار، شهر شهر کرد، شهر فارسان، شهر کوهرنگ، شهر کیار، و شهر لردگان

اگر یک جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... در چهار محال و بختیاری می شناسید که فکر می کنید خوب است سایر هم میهنانمان با آن آشنا شوند، همین حالا برای معرفی آن یک صفحه در آریا زمین بسازید و دانسته ها، تجربه ها، خاطرات و تصاویر خود از آن جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... را با دیگران به اشتراک بگذارید!


صفحه ی معرفی استان چهار محال و بختیاری، با کلید واژه های دیدنی های چهار محال بختیاری، سفر به چهارمحال بختیاری، گردش در چهارمحال بختیاری، سوغاتی های چهارمحال بختیاری برچسب خورده است.


پشتیبانی و تبلیغ

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک