تبریز

تبریز

امتیاز: 5.0 از 5 | با 2 رای

تبریز


تبریز

مرکز شهرستان: تبریز

تاریخ تاسیس: 1316

شهر تبریز یکی از شهرستانهای استان آذربایجان شرقی است که در مرکز این استان واقع شده است. مرکز این شهر، کلانشهر تبریز است. شهر تبریز به شهر اولین ها شهرت دارد و علاوه بر اینکه مرکز شهرستان تبریز است، مرکز استان آذربایجان شرقی نیز میباشد. شهر تبریز طبق آخرین تقسیمات کشوری از ۳ بخش، ۴ شهر، ۶ دهستان و ۶۷ روستا تشکیل شده است.

وسعت شهر تبریز به طور تقریبی ۱۷۸۱ کیلومتر مربع میباشد. شهر تبریز از شمال به شهرستان اهر، از جنوب به شهرستان اسکو، از شرق به شهرستان هریس و بستان آباد و از غرب و شمال غرب به شهرستان شبستر و شهرستان سرسبز مرند محدود میگردد.

این شهردر ۴۶ و ۲۵ طول شرقی و ۳۸ و ۲ عرض شمالی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است و ارتفاع تقریبی آن از سطح دریا، ۱۳۵۰ متر میباشد.

شهرتبریز از دو ناحیه کوهستانی و دشت تشکیل شده است. ارتفاع از سطح دریا در دشت ۱۳۱۰ و در مناطق کوهستانی تا ۲۱۰۰ متر بالغ میگردد. این شهرستان از شمال و جنوب، به وسیله کوههای عینالی و سهند احاطه شده است.

پوشش گیاهی و جانوری تبریز

درختان: انواع درختان راش، بلوط، ممرز، افرا، ون و همچنین درختان میوه جنگلی از قبیل گردو، گیلاس، فندق، سیب و گلابی

گیاهان (عمومی): کنگر وحشی، خارشتر، چمن، خاکشیر، قیاغ اولی، شیرین بیان، روناس، گندمیان، بومادران وگون کتیرا (در بیشتر نواحی در بیشتر ایام سال میرویند).

گیاهان (جلگه تبریز): مراتع ییلاقی (به ویژه در دامنه توده کوهستانی سهند) و مراتع قشلاقی (اطراف دریاچه ارومیه)

گیاهان (دامنه های سهند): به علت شیب تند و سنگلاخی بودن پوشش گیاهی مانند گونه های مناطق کوهستانی. پوشش گیاهی دامنه های سهند از پوشش گیاهی دامنه های سبلان فقیرتر است.

گیاهان (در نواحی جلگه ای و کم ارتفاع): مانند گیاهان ایران مرکزی. در نواحی خشکتر، گیاهانی مانند خارشتر، فراوان وجود دارد.

جانوران: گرگ، گراز، روباه، خرس، قوچ، میش، بز وحشی، شغال، آهو و خرگوش

پرندگان بومی: کبک، اردک، غاز، قرقاول

پرندگان مهاجر: پلیکان، فلامینگو، انواع مرغابی و درنا، لکلک و حواصیل. حواصیل در حوالی رودخانه های شهرستان یافت میشود.


تعداد 7 صفحه در راستای معرفی جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهر تبریز در آریا زمین ثبت شده است.

اگر یک جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... در تبریز می شناسید که فکر می کنید خوب است سایر هم میهنانمان با آن آشنا شوند، همین حالا برای معرفی آن یک صفحه در آریا زمین بسازید و دانسته ها، تجربه ها، خاطرات و تصاویر خود از آن جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... را با دیگران به اشتراک بگذارید!


پشتیبانی و تبلیغ

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک