فارس

فارس

امتیاز: 4.8 از 5 | با 4 رای

فارس


فارس

مرکز استان: شیراز

تاریخ تاسیس: 1316

مساحت: ۱۲۲٬۶۰۸ کیلومتر مربع

استان فارس هفتمین استان از ۳۱ استان ایران است که در بخش جنوب این کشور واقع شده است. این استان با مساحتی در حدود ۱۲۲٬۶۰۸ کیلومتر مربع، چهارمین استان بزرگ و با جمعیتی معادل ۴٬۵۲۸٬۵۱۳ نفر، بر طبق برآورد جمعیتی سال ۱۳۸۹ خورشیدی سازمان ملی آمار ایران، چهارمین استان پرجمعیت ایران به شمار میرود. بر اساس تقسیمات کشوری اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی، استان فارس به ۲۹ شهرستان، ۱۰۰ شهر، ۸۳ بخش و ۲۰۴ دهستان تقسیم شده است.

آب و هوای استان فارس در نقاط مختلف این استان به سه دسته کوهستانی، معتدل و گرم تقسیم میشود.

مرکز استان فارس، شهر شیراز است که بر طبق برآورد جمعیتی سال ۱۳۸۹ خورشیدی سازمان آمار ایران به همراه حومه خود، جمعیتی معادل ۱،۷۴۹،۹۲۶ نفر داشته که پرجمعیت ترین شهر این استان و ششمین شهر پرجمعیت کشور محسوب میشود.

استان فارس به لحاظ غنای فرهنگی و تحولات جغرافیایی و تاریخی از نظر تعدد و تنوع زبانها و گویشها در ایران بی نظیر است. در استان فارس، امروزه به جز اکثریت فارسی زبان اقوام مختلفی نیز در این استان زندگی میکنند؛ از جمله لرها،قشقاییها، عرب خمسه و لک، که هر یک به گویشها و زبانهای مختلفی مانند فارسی، لری، لارستانی، قشقایی، سیوندی، دوانی، اردکانی، عربی و کهمره ای (بککی) سخن میگویند.

استان فارس با وجود جاذبه های متعدد تاریخی، طبیعی و مذهبی، یکی از مراکز مهم گردشگری ایران است.


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان فارس به شرح زیر در آریا زمین در دسترس می باشد:

شهر آباده، شهر اردکان، شهر ارسنجان، شهر استهبان، شهر اقلید، شهر بوانات، شهر پاسارگاد، شهر جهرم، شهر حاجی آباد، شهر خرامه، شهر خرم بید، شهر خنج، شهر داراب، شهر رستم، شهر زرین دشت، شهر سپیدان، شهر سروستان، شهر سعادت شهر، شهر شیراز، شهر صفاشهر، شهر فراشبند، شهر فسا، شهر فیروز آباد، شهر قیر، شهر قیروکارزین، شهر کازرون، شهر کوار، شهر گراش، شهر لار، شهر لارستان، شهر لامرد، شهر مرودشت، شهر مصیری، شهر ممسنی، شهر مهر، شهر نور آباد، و شهر نی ریز

اگر یک جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... در فارس می شناسید که فکر می کنید خوب است سایر هم میهنانمان با آن آشنا شوند، همین حالا برای معرفی آن یک صفحه در آریا زمین بسازید و دانسته ها، تجربه ها، خاطرات و تصاویر خود از آن جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... را با دیگران به اشتراک بگذارید!


پشتیبانی و تبلیغ

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری فارس

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک