هرمزگان

هرمزگان

امتیاز: 5.0 از 5 | با 4 رای

هرمزگان


هرمزگان

مرکز استان: بندر عباس

تاریخ تاسیس: 1346

مساحت: ۷۰٬۶۹۷ کیلومتر مربع

استان هرمزگان در جنوب ایران و در شمال تنگه هرمز قرار دارد. این استان ۷۰٬۶۹۷ کیلومتر مربع مساحت دارد که از این نظر هشتمین استان کشور می باشد. استان هرمزگان از جهت شمال و شمال شرقی با استان کرمان، غرب و شمال غربی با استانهای فارس و بوشهر از شرق با سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان در نواری به طول تقریبی ۹۰۰ کیلومتر دربرگرفتهاست

استان هرمزگان دارای ۱۳ شهرستان، ۲۳ شهر، ۳۳ بخش و ۷۱ دهستان و ۲۱۷۰ آبادی دارای سکنهاست و بنا به سرشماری بعمل آمده در سال ۱۳۷۵ جمعیت استان هرمزگان ۱۰۶۲۱۵۵ نفر می باشد که از این تعداد ۴۱۹۹۳۸ نفر در بندرعباس ساکن می باشند. بندرعباس به عنوان مرکز استان هرمزگان امروزه یکی از شهرهای بزرگ ایران است که مرکز مهم فعالیتهای اقتصادی و تجاری می باشد. این شهر که در قسمت انتهایی خلیج فارس و در فصل مشترک شاهراه خلیج فارس و دریای عمان واقع گردیده است که نقش مهمی در زمینه صادرات و واردات کشور ایفا می کند.

مردم بندرعباس و برخی از نواحی استان هرمزگان، آمیخته ای از فارس، بلوچ، عرب هستند، که«بندری» یا«عباسی» نامیده می شوند. لاریها در شهرستان لار استان فارس، بندرها و جزیره های ایرانی دریای پارس، از جمله هرمزگان و سرزمینهای جنوبی دریای پارس زندگی می کنند. بلوچها، در کرانه های دریای مکران، خلیج فارس، جزیره ها و بندرهای ایران، از جمله استان هرمزگان زندگی میکنند.

زبان مردم هرمزگان عموما لهجه های گوناگون گویش بندری است که از زیر شاخه های زبان فارسی است که دارای پیوندهایی با زبان مردم لارستان استان فارس می باشد. ونیز در نواحی غربی و جزایر ایرانی خلیج فارس زبان عربی نیز رایج است، همچنین در نواحی شرقی مانند جاسک زبان بلوچی رواج دارد.


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان هرمزگان به شرح زیر در آریا زمین در دسترس می باشد:

شهر ابوموسی، شهر بستک، شهر بشاگرد، شهر بندر جاسک، شهر بندر عباس، شهر بندر لنگه، شهر بندرعباس، شهر بندرلنگه، شهر پارسیان، شهر جاسک، شهر حاجی آباد، شهر خمیر، شهر دهبارز، شهر رودان، شهر سردشت، شهر سیریک، شهر قشم، و شهر میناب

اگر یک جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... در هرمزگان می شناسید که فکر می کنید خوب است سایر هم میهنانمان با آن آشنا شوند، همین حالا برای معرفی آن یک صفحه در آریا زمین بسازید و دانسته ها، تجربه ها، خاطرات و تصاویر خود از آن جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... را با دیگران به اشتراک بگذارید!


پشتیبانی و تبلیغ

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری هرمزگان

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک