لرستان

لرستان

امتیاز: 5.0 از 5 | با 4 رای

لرستان


لرستان

مرکز استان: خرم آباد

تاریخ تاسیس: 1352

مساحت: ۲۸٬۲۹۴ کیلومتر مربع

استان لرستان یکی از استانهای کوهستانی در غرب ایران است و بیشتر مناطق این استان را کوههای زاگرس پوشانده است. خرم آباد مرکز استان لرستان است که طبق آمار سال ۱۳۸۵، بیستمین شهر بزرگ کشور می باشد. این استان ۲۸٫۲۹۴ کیلومتر مربع مساحت و

۱٬۷۵۴٬۲۴۳ نفرجمعیت دارد. استان لرستان از شمال با استانهای همدان و مرکزی، از شرق با استان اصفهان، از جنوب با خوزستان و از غرب با استانهای کرمانشاه و ایلام همسایهاست. همچنین این استان از طریق باریکه ای در سمت جنوب شرقی دارای مرز بسیار کوتاهی با استان چهارمحال و بختیاری است. لرستان ۳۶۳٫۰۱ کیلومتر از تهران فاصله دارد.

بر اساس یافته های باستان شناسی، منطقه ی لرستان یکی ازنخستین سکونتگاه های قدیمی بشر است و مفرغ لرستان از شهرت باستانشناسی زیادی برخوردار است. استان لرستان تنها استان ایران است که به دلیل اهمیت فوق العاده تاریخی یکی از ۴ بخش اصلی موزه ملی ایران را به خود اختصاص داده است. این ۴ بخش اصلی عبارتند از پیش از تاریخ، تاریخی و لرستان، دوران اسلامی، مهر و سکه.

برابر با جدیدترین تغییرات در تقسیمات کشوری، استان لرستان ۱۰ شهرستان، ۲۷ بخش و ۸۴ دهستان دارد. استان لرستان هم اکنون دارای ۲۳ نقطه شهری و نزدیک به ۳۰۰۰ روستا می باشد.

استان لرستان سومین استان پر آب کشور است و ۱۲ درصد آبهای کشور را در اختیار دارد.این استان علیرغم غیرمرزی بودن خسارتهای بسیاری در جریان جنگ ایران و عراق متحمل شده است.

آب و هوای استان لرستان متنوع است و تنوع آب و هوا در آن از شمال شرق به جنوب غرب کاملا مشهود است.


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان لرستان به شرح زیر در آریا زمین در دسترس می باشد:

شهر ازنا، شهر الشتر، شهر الیگودرز، شهر بروجرد، شهر پلدختر، شهر خرم آباد، شهر دلفان، شهر دوره، شهر دورود، شهر سراب دوره، شهر سلسله، شهر کوهدشت، و شهر نور آباد

اگر یک جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... در لرستان می شناسید که فکر می کنید خوب است سایر هم میهنانمان با آن آشنا شوند، همین حالا برای معرفی آن یک صفحه در آریا زمین بسازید و دانسته ها، تجربه ها، خاطرات و تصاویر خود از آن جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... را با دیگران به اشتراک بگذارید!


پشتیبانی و تبلیغ

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری لرستان

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک