سیستان و بلوچستان


سیستان و بلوچستان

مرکز استان: زاهدان

تاریخ تاسیس: 1316

مساحت: ۱۸۷٬۵۰۲ کیلومتر مربع

استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران واقع است. این استان به مرکزیت زاهدان با حدود ۱۸۷٬۵۰۲ کیلومتر مربع وسعت، پهناورترین استان ایران می باشد و بیش از ۱۱ درصد وسعت این کشور را دربرمی گیرد. استان سیستان و بلوچستان ۱۱۰۰ کیلومتر مرز با کشورهای پاکستان و افغانستان و ۳۰۰ کیلومتر مرز آبی با دریای عمان دارد و به دلیل قرار گرفتن در موقعیت راهبردی و ترانزیتی از اهمیت فراوانی برخوردار است به ویژه بندر چابهار که تنها بندر اقیانوسی ایران و آسانترین و بهترین راه دسترسی کشورهای آسیای میانه به آبهای آزاد است.

استان سیستان و بلوچستان براساس آخرین تغییرات شامل ۱۸ شهرستان و ۳۶ شهر و ۴۳بخش می باشد.

مردم استان سیستان و بلوچستان از قومیتهای بلوچ و سیستانی می باشند. سیستان شامل زابل و شهرهای اطرافش است و بلوچستان دربرگیرنده بقیه شهرها از زاهدان تا چابهار می باشد.

صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان :

سوزن دوزی، سکه دوزی، سفالگری، زرگری، قالی بافی


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان سیستان و بلوچستان به شرح زیر در آریا زمین در دسترس می باشد:

شهر ایرانشهر، شهر چاه بهار، شهر خاش، شهر دلگان، شهر دوست محمد، شهر راسک، شهر زابل، شهر زاهدان، شهر زهک، شهر سراوان، شهر سرباز، شهر سوران، شهر سیب و سوران، شهر کنارک، شهر گلمورتی، شهر مهرستان، شهر نیک شهر، و شهر هیرمند

اگر یک جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... در سیستان و بلوچستان می شناسید که فکر می کنید خوب است سایر هم میهنانمان با آن آشنا شوند، همین حالا برای معرفی آن یک صفحه در آریا زمین بسازید و دانسته ها، تجربه ها، خاطرات و تصاویر خود از آن جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... را با دیگران به اشتراک بگذارید!


پشتیبانی و تبلیغ

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری سیستان و بلوچستان

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک