زنجان

زنجان

امتیاز: 4.8 از 5 | با 5 رای

زنجان


زنجان

مرکز استان: زنجان

تاریخ تاسیس: 1352

مساحت:۲۲۱۶۴ کیلومتر مربع

استان زنجان یکی از استانهای ایران می باشد که در شمال غربی ایران قرار گرفته و از مناطق آذربایجانی نشین محسوب می شود. مرکز این استان شهر زنجان است. استان زنجان هم اکنون دارای 8 شهرستان، ۱6 بخش، 46 دهستان و 19شهر می باشد.

ساکنین استان زنجان را اقوامی از آریاییها، گرجیها و قبیله هایی از «ایل خمسه» تشکیل داده اند که در جلگه ها و کناره رودخانه های استان سکونت دارند. البته در بلندیها و کوه پایه های استان گروهی از مردمانی زندگی میکنند که به علت اختلاط نژادی اندک هنوز به ظاهر آریایی باقی مانده اند.

استان زنجان در شمال غرب فلات ایران قرار گرفته است. وسعت استان برابر ۲۲۱۶۴ کیلومتر مربع و۱/۴۳ درصد کل کشور را شامل میشود. جمعیت استان زنجان بر اساس آخرین آمار ۱٫۰۱۵٫۷۳۴ نفر است. در حال حاضر مردم استان زنجان به زبانهای آذری و فارسی تکلم میکنند،

صنایع دستی استان زنجان :

ملیله کاری ، چاروق دوزی ، چاقوسازی ، مسگری ،فرش و گلیم و جاجیم


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان زنجان به شرح زیر در آریا زمین در دسترس می باشد:

شهر آب بر، شهر ابهر، شهر ایجرود، شهر خدابنده، شهر خرمدره، شهر زرین آباد، شهر زنجان، شهر سلطانیه، شهر طارم، شهر قیدار، شهر ماه نشان، و شهر ماهنشان

اگر یک جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... در زنجان می شناسید که فکر می کنید خوب است سایر هم میهنانمان با آن آشنا شوند، همین حالا برای معرفی آن یک صفحه در آریا زمین بسازید و دانسته ها، تجربه ها، خاطرات و تصاویر خود از آن جای دیدنی، اثر باستانی و تاریخی، تفریحگاه، مکان مقدس و زیارتگاه، جاذبه گردشگری و... را با دیگران به اشتراک بگذارید!


پشتیبانی و تبلیغ

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک